اخبار

رییس کل بیمه مرکزی: حضور پررنگ صنعت بیمه در بازار سرمایه اهمیت ویژه‌ای دارد

 دستیابی به رشد ۵۰ درصدی در برنامه ششم توسعه که تعهد بیمه مرکزی و صنعت بیمه است با یک یا چند سمینار محقق نخواهد شد اما قطعا می‌توانیم با یافتن راهکارهای تخصصی نقش‌آفرینی کنیم.


به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، دکتر غلامرضا سلیمانی که در همایش توسعه بیمه‌های زندگی سخن می‌گفت با اعلام این مطلب افزود: فضای کسب و کار در صنعت بیمه به شرایط خاصی بستگی دارد که یکی از آن عوامل، سطح تورم در اقتصاد است که در استقبال مردم از بیمه‌های زندگی نقش بسزایی دارد.
وی تصریح کرد: وقتی تورم بالا می‌رود مردم برای حفظ ارزش نقدینگی در بخش دارایی‌های فیزیکی و غیرمولد سرمایه‌گذاری می‌کنند و استقبال از خرید بیمه‌نامه کمتر می‌شود.
وی با ابراز امیدواری از تاثیر مناسب سمینارهای تخصصی و حرفه‌ای این‌چنینی در توسعه بیمه‌های زندگی افزود: بیمه، بانک و بورس سه ضلع مثلث بازارهای پولی و مالی و رکن اصلی اقتصاد هر کشوری به حساب می‌آیند.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: صنعت بیمه با تکیه بر پس‌اندازهای خرد مردم باید برای آینده آنان اطمینان و آرامش کافی و پوشش‌های لازم را فراهم کند.
وی صنعت بیمه را در جهان از ارکان اصلی اقتصادی هر کشوری دانست و گفت: از هزار و ششصد هزار میلیارد تومان نقدینگی که در کشور ما وجود دارد تنها چهل هزار میلیارد تومان آن به فعالیت‌های بیمه گری مربوط می‌شود و بیانگر این واقعیت است که از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری صنعت بیمه بهره چندانی نبرده‌ایم.
رییس شورای‌عالی بیمه با برشمردن سوابق یکصد و چند ساله صنعت بیمه در کشور از این صنعت به عنوان صنعتی مهجور یاد کرد و گفت: امروزه باید از واژه "بیمه عمر" گذر کنیم و به "بیمه‌های زندگی" برسیم و این جابه‌جایی واژه‌ها می‌تواند اثرات روانی خوبی را در جامعه بر جا بگذارد.
وی به گزارش نشریه "سیمگا" در خصوص ضریب نفوذ جهانی بیمه حدود شش و سیزده دهم درصد در سال ۲۰۱۷ و سهم بیشتر بیمه‌های زندگی در این حوزه اشاره کرد و اظهار کرد: آمارهای مربوط به کشورهای هند، ایتالیا، انگلستان و کشورهای توسعه یافته در زمینه صنعت بیمه از سهم بالای افزایش ضریب نفوذ بیمه‌های زندگی خبر می‌دهد و این در حالی است که سهم کشور ما در این افزایش ضریب بسیار اندک است و باید تلاش خود را در این خصوص بیشتر کنیم.
سلیمانی با اشاره به موضوع تعهد بیمه مرکزی و تکلیف دولت برای رشد ضریب نفوذ پنجاه درصدی از نرخ پایه در پایان برنامه ششم توسعه کشور، حرکت شرکت‌های بیمه به سمت تخصصی شدن را راهکار اصلی این توسعه ارزیابی کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰ تنها ده درصد نمایندگان صنعت بیمه به صورت تخصصی در زمینه بیمه‌های زندگی فعالیت می‌کردند که خوشبختانه در سال ۱۳۹۶ این عدد به ۳۹ درصد افزایش یافته که این رشد نشانه نگاه ویژه صنعت بیمه به رشته بیمه‌های زندگی است.
وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰ تنها سه شرکت به شکل تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کردند که رشته بیمه‌های زندگی بالای بیست درصد پرتفوی آنان را تشکیل می‌داد اما در حال حاضر ده شرکت بیمه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنند که بالای بیست تا پنجاه درصد از پرتفوی آنها به بیمه‌های زندگی اختصاص دارد.
رئیس شورای‌عالی بیمه با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور پس از زیر پا گذاشتن توافقنامه برجام توسط آمریکا خاطرنشان کرد: طبیعتا در شرایط فعلی ممکن است فشار به بیمه‌ها زیاد شود چون با توجه به تحریم‌ها و افزایش ضریب تورم بخشی از بازار بیمه‌ای دستخوش آسیب خواهد شد.
وی، سیاست بیمه مرکزی در عدم اعطای مجوز به شرکت‌های بیمه جنرال را قابل قبول دانست و گفت: در حال حاضر پنج شرکت تخصصی متقاضی دریافت پروانه فعالیت هستند، یک شرکت دیگر کارهای مربوط به پذیره‌نویسی را انجام می‌دهد و یک شرکت تخصصی بیمه زندگی هم در حال فعالیت است و به نظر می‌رسد با تخصصی‌تر شدن فعالیت شرکت‌های بیمه مشکلات این حوزه به حداقل خواهد رسید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح آخرین وضعیت صنعت بیمه بعد از توافق‌نامه برجام و شرایط حاضر نسبت به حضور شرکت‌های خارجی در کشور و بهره‌گیری از دانش فنی و نیروی انسانی آنان در بخش‌هایی نظیر بیمه‌های اتکایی، ابراز امیدواری کرد.
رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح وضعیت بیمه‌ای کشور و مقایسه آن با شرایط استاندارد جهانی گفت: سهم بیمه‌های عمر در کشور حدود ۱۴,۴ درصد است و نسبت به وضعیت ۵۵ تا شصت درصدی در جهان شرایط چندان مناسبی نداریم اما امیدواریم با حرکت به سمت تخصصی‌سازی مشکلات این حوزه را به حداقل برسانیم و شرایط را برای رشد آن در فراهم کنیم.
سلیمانی گفت: حضور صنعت بیمه در بازار سرمایه با توجه به ظرفیت‌های بالای آن یکی از راه‌های توسعه این صنعت به شمار می‌آید که متاسفانه در حال حاضر این حضور چندان چشم‌گیر نیست.
وی به ضرورت تدوین ابزارهای مالی خاص صنعت بیمه برای حضور و نقش‌آفرینی در بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: ورود صنعت بیمه به بازارهای سرمایه پایان کار نیست بلکه باید ارزیابی شود که در این حوزه تا چه اندازه سهم خواهیم داشت و در خرید و فروش‌ها موثر عمل می‌کنیم. به دلیل اهمیت موضوع اگر لازم باشد آئین‌نامه‌های جدیدی را طراحی و ابلاغ خواهیم کرد تا ورود صنعت بیمه به این بازارهای جدید تسهیل شود.
رییس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: شرایط باید به گونه‌ای پیش برود که مردم احساس کنند سرمایه‌گذاری آنان در صنعت بیمه نسبت به بانک‌ها، پتروشیمی‌ها و نظایر آن از امنیت بالاتری برخوردار است.
سلیمانی با اشاره به این نکته که شبکه فروش اعم از نمایندگان و کارگزاران در خط مقدم صنعت بیمه حضور دارند نسبت به اهمیت فعالیت استارتاپ‌ها برای بازارسازی تاکید کرد و گفت: نمایندگان و کارگزاران با هماهنگی فعالان حوزه استارتاپ‌ها می‌تواند ضمن بازارسازی در رشد هر چه بیشتر صنعت بیمه نقش تاثیرگذاری ایفا کنند.


•    مهم‌ترین الزامات توسعه بیمه‌های زندگی
در ادامه این سمینار، معصوم ضمیری مدیرعامل بیمه پاسارگاد در سمینار توسعه بیمه‌های زندگی با اشاره به پیش‌نیازها و الزامات توسعه بیمه زندگی در ایران گفت: ورود به یک بازار سرمایه مطمئن و کارآمد از پیش نیازهای مهم رشد بیمه زندگی و همچنین ثبات نسبی در ارزش پول ملی و توسعه فرهنگ بیمه در جامعه از دیگر موارد تاثیرگذار در گسترش بیمه‌های زندگی هستند.
وی با بیان این نکته که اولین اقدام در داخل صنعت بیمه برای توسعه بیمه‌های زندگی ایجاد یک اراده جمعی با همکاری بیمه مرکزی برای رشد بیمه‌های زندگی است، اضافه کرد: بسیاری از محصولات تولید شده در داخل کشور ابتدا به مرحله تولید می‌رسند و بعد بازار عرضه در آن مشخص می‌شود اما در صنعت بیمه ما باید اول نیاز جامعه را مشخص کرده و بر اساس آن محصول طراحی کنیم تا بازار فروش ما بتواند آن را در اختیار مردم قرار دهد.
ضمیری یکی از موانع توسعه بیمه‌های زندگی را نبود برنامه جامع مورد استفاده تمام شرکت‌های بیمه‌ای دانست و گفت: در حال حاضر شرکت‌ها به صورت جداگانه برنامه‌هایی را برای خودشان دارند اما باید یک برنامه جامع برای همه شرکت‌ها تدوین شود.
وی تاکید کرد: ما اصلا خود را رقیب سیستم بانکی نمی‌بینیم چرا که محصولی که ما می‌فروشیم، محصولی است که بانک نمی‌تواند آن را طراحی کرده و در اختیار مردم قرار دهد.


•    ضرورت آینده پژوهی در صنعت بیمه
همچنین خلیل حسن‌زاده مدیرعامل بیمه زندگی خاورمیانه با اشاره به ضرورت آینده‌پژوهی در صنعت بیمه برای برون‌رفت از مشکلات گفت: تغییر هرم جمعیتی و نوع تقاضای بیمه‌های زندگی مواردی است که نیاز به بررسی دقیق دارد.
وی با اشاره به فعالیت اولین شرکت بیمه زندگی کشور با وجود نبود زیرساخت کافی افزود: هنوز هم بستر لازم در این زمینه فراهم نشده و لازم است که دیدگاه کلان به سمت بیمه‌های زندگی سوق داده شود.
وی همچنین به مشکلات موجود در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بیمه‌ای اشاره کرد و افزود: نرم‌افزارهای موجود در صنعت بیمه انعطاف‌پذیری لازم را ندارند و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت بگیرد.
وی با اشاره به بررسی طرح‌های جدید بیمه زندگی با کمک دانشگاهیان؛ خواستار حذف مالیات از بیمه‌های زندگی شد.

اضافه کردن نظر

خواندن 207 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 07:04
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

بيمه ملت،‌ داراي توانايي و تجربه بسيار در ارائه محصولات متنوع بيمه اي به اشخاص حقيقي و نيز صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقي مي باشد. تيم مديريتي بيمه ملت،‌ تلفيق مجموعه مهارتها و ارتباطات صنعتي باعث ايجاد نظامي پيشرو و متحول در ارائه خدمات بهينه به مشتريان،‌ ايجاد رضايتمندي در آنها و كسب استانداردهاي بيمه اي شده است.

خدمات ما

تماس با ما

آدرس:تهران،فاطمی غربی تقاطع اعتمادزاده،روبروی سفارت پاکستان،پلاک 260 طبقه دوم

تلفن: 7-66945716
فکس : 66439726
همراه: 09128005532
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بالا